Przedszkole Miejskie nr 7
im. "Bajkowy świat"
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

                                            W KRAINIE RZYRODY warsztaty ekologiczno – badawcze dla dzieci 4 – 6 letnich uczęszczających do przedszkola. Warsztaty odbywać się będą
1. raz w tygodniu, w 4. grupach po 0,5.godz.
             Poprzez doświadczenie, przeżywanie i odkrywanie, dzieci działać będą na rzecz przyrody i środowiska. Uczestnicy warsztatów wezmą udział: w 3. wycieczkach przyrodniczych - do leśniczówki w Santocznie, ogrodu dendrologicznego
w Przelewicach, parku krajoznawczego w Bogdańcu, rodzinnym pieszym rajdzie, rodzinnej akcji ekologicznej „Moje drzewko rośnie razem ze mną”, budowie II etapu ścieżki ekologicznej na terenie przedszkola.
               Sale uczestników warsztatów wzbogacą się o kąciki badawczo – ekologiczne, ścienne kalendarze pogody, pomoce i materiały do zabaw badawczych
i eksperymentów.

Pomoce do zajęć

Pomoce do zajęć
 Zakupiono zestaw pomocy i materiałów niezbędnych do prowadzenia warsztatów ekologiczno-badawczych. Pomoce zakupiono do 4 grup warsztatowych. 

Wycieczka przyrodnicza do Santoczna

Wycieczka przyrodnicza do Santoczna
 05.10.2011 r dzieci wyjechały na wycieczkę przyrodniczą do leśniczówki
w Santocznie.
 Spotkały się tam z panem leśniczym, który oprowadził je po najciekawszych zakątkach leśnej krainy i poprowadził zielona lekcję dla dzieci. Poznały one bliżej środowisko leśne, dowiedziały się jak należy zachować się w lesie, na co zwrócić uwagę podczas wycieczki.
Po zakończonej zielonej lekcji odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Zobacz zdjęcia w galerii

05.10. 2011r. - Wycieczka przyrodnicza do leśniczówki w Santocznie

Zabawy badawcze z mikroskopem

Zabawy badawcze z mikroskopem
 Dzieci podczas zajęć poznały działanie mikroskopu. Oglądały pod mikroskopem specjalnie przygotowane preparaty m.in. przekrój łodygi, liścia.

Eksperyment "Mokry słoik"

Eksperyment "Mokry słoik"
Dzieci dowiedziały się, dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście. Dzieci pracowały z mikroskopami, oglądały liście z różnych drzew pod mikroskopem.

Zobacz zdjęcia w galerii

Warsztaty z mikroskopem

Rajd pieszy

Rajd pieszy
    W ramach realizowanego projektu zorganizowano Pieszy Rajd dla dzieci z rodzicami oraz nauczycieli wraz z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Zadaniem rajdu jest wzmocnienie się więzi rodzinnych, integracja społeczności przedszkolnej, pokazanie rodzicom atrakcyjnego i zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu z rodziną.
    Rajd odbył się w sobotę 15.10 na Morenowych Wzgórzach . Spotkaliśmy się
o godzinie 10.00 na miejscu zbiórki. Na rajd przyszli rodzice wraz z dziećmi. 
   Wyruszyliśmy ścieżką dydaktyczną na pieszą wycieczkę po lesie. W tym czasie tatusiowie rozpalili ognisko, przy którym po powrocie upiekliśmy pyszne kiełbaski.
    Na zakończenie uczestnicy rajdu otrzymali dyplomy Małego Turysty. 

Zobacz zdjęcia w galerii

Rajd pieszy na Morenowych Wzgórzach- 15.10

Eksperyment „Zamykanie szyszki”

Eksperyment „Zamykanie szyszki”
 Dzieci dowiedziały się na warsztatach dlaczego szyszka zamyka się pod wpływem działania wody. Oglądały za pomocą lupy owoce drzew iglastych i liściastych.

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperyment "Zamykanie szyszki"

Eksperyment "Gumowe jajko"

Eksperyment "Gumowe jajko"
 Na warsztatach przyrodniczych dzieci często eksperymentują, robiły eksperyment z jajkiem, którego skorupka po upływie pewnego czasu zamieniła się w miękką, gumową skórkę.

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperyment "Gumowe jajko"

Co to jest powietrze?

Co to jest powietrze?
W listopadzie dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytanie "Co to jest powietrze?" Podczas zabawy ze słomką zanurzoną w wodzie obserwowały pęcherzyki powietrza, wydmuchiwanego z płuc. Zmysłem węchu sprawdziły, że powietrze jest bezwonne, ale...przenosi zapachy. Obserwowały, jak potrafi wprawić w ruch różne przedmioty.  Powietrze jest bezcenne dla wszystkich istot żywych.

Zabawy z wiatrem

Zabawy z wiatrem
Czy wszyscy wiedzą skąd bierze się wiatr?  Dzieci poznały właściwości wiatru oraz jego pozytywny i negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. Poznały też przedmioty i urządzenia, które porusza wiatr,
a potem bawiły sie balonikami i wiatrakami.

Co to jest pogoda?

Co to jest pogoda?
Tego dnia dzieci dowiedziały się, że  pogoda to wszystkie zjawiska jakie zachodzą w atmosferze w danej chwili lub w ciągu pewnego czasu nad danym obszarem.Poznały jej elementy jak: temperatura powietrza, jego wilgotność, ciśnienie atmosferyczne i wiatr, zachmurzenie nieba, nasłonecznienie oraz opady atmosferyczne. Podczas warsztatów poznały przyrządy służące do badania pogody takie jak: wiatrowskaz i wiatrołap.

Kalendarz pogody

Kalendarz pogody
 Dzięki zakupowi dziecięcych, ściennych kalendarzy pogody dzieci mogą monitorować pogodę, obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku, dostrzegać zależność temperatury od pory roku, wyciągać wnioski przyczynowo-skutkowe.
 Zakupiono 4 kalendarze po 1 dla każdej grupy warsztatowej, dzięki temu dzieci będą mogły w ciągu dnia bezpośrednio nanosić zmiany pogodowe.

Budujemy barometr

Budujemy barometr
Barometr to urządzenie do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Postanowiliśmy go zbudować.
Potrzebne materiały: karton, słoik, balon, gumka, mazaki.
Przewidujemy pogodę:
  • Jeśli wskazówki barometru się szybko wahają oznacza to że zbliża się burza.
  • Jeśli w ciągu lata ciśnienie spada w ciągu dnia a wiatr jest coraz większy oznacza to, że temperatura się obniży.
  • Jeśli w ciągu zimy ciśnienie spada w ciągu dnia a wiatr jest coraz większy oznacza to, że temperatura wzrośnie.
  • Jeśli latem ciśnienie rośnie przez kilka dni, oznacza to że będzie gorąco i sucho.
  • Jeśli zimą ciśnienie rośnie przez kilka dni, oznacza to, że będzie mróz i czyste, bezchmurne niebo.
  • Niskie ciśnienie zwykle przynosi deszcz. 

Jestem najeżony

 Jestem najeżony
Niektórzy zauważyli, ze czasami podczas  czesania włosów mają problemy z ich ułożeniem. Postanowilismy to sprawdzić. Eksperymentowaliśmy z grzebieniem,  bursztynem. Dzieci poznały zasady elekrtyzowania się ciał. Pocierając grzebieniem o wełniany sweter, a następnie kierując go na kawałki papieru zauważyliśmy, że grzebień przyciąga je niczym magnes. Kiedy balon naelektryzowany przez pocieranie o wełniany sweter, przyblizylismy do naszych włosów, wygladalismy niczym małe jeżyki- nasze fryzury stały się niesforne.

Genialne wahadło

Genialne wahadło
Ten eksperyment jest pomysłem geniusza Newtona. Potrzebne 3 jabłka, dwie wstążki o długości 50 cm jedna 100 cm i długi sznurek przywiązany z dwóch końców do krzesełek. Do wstążek przywiązujemy jabłka i zawiązujemy je centralnie w równych odstępach na sznurku. Kiedy jedno z jabłek znajdujacych się na zewnątrz wprawimy w ruch, jego energia przenoszona jest na jabłko znajdujące się po przeciwnej stronie sznurka. To znajdujące sie w środku nie porusza się wcale i tak naprzemian.

Energia wulkanu

Energia wulkanu
Gdy mieszają się ze sobą niektóre kwasy, powstają nowe związki chemiczne. Niektóre substancje po wymieszaniu się np. ocet z sodą oczyszczoną wydzielają gaz. Tą     reakcję    wykorzystaliśmy do przprowadzenia eksperymentu "Wybuch wulkanu".

Kalejdoskop barw

Kalejdoskop barw
Eksperymentowaliśmy z barwnymi płytkami, poszukując barw pochodnych. Do tej zabawy wykorzystaliśmy też kalejdoskopy i wirujące bączki

Hodujemy kryształki

Hodujemy kryształki

Budujemy filtr wodny

Budujemy filtr wodny

Wodne organy

Wodne organy

Transport wody

Transport wody

Plakat "Moje drzewko..."

Plakat "Moje drzewko..."
 Dzieci wykonały kolorowy plakat do wykorzystania podczas akcji "Moje drzewko rośnie razem ze mną"

Tabliczki z nazwami roślin

Tabliczki z nazwami roślin
 Dzieci przygotowały pod kierunkiem nauczycielki tabliczki do oznaczenia roślin, które będą sadzone podczas akcji "Moje drzewko rośnie razem ze mną"

Zobacz zdjęcia w galerii

Tabliczki dla roślinek

24.04.2012 - "Moje drzewko rośnie razem ze mną"

24.04.2012 - "Moje drzewko rośnie razem ze mną"
 „Moje drzewko rośnie razem ze mną”

Pod takim hasłem w dniu 24.04.2012r. zorganizowana została akcja ekologiczna w Przedszkolu Miejskim nr 7 im. Bajkowy świat.

Dzieci wraz z rodzicami i personelem przedszkola sadząc rośliny utworzyli ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Każda posadzona roślina oznakowana została stosowną tabliczką informacyjną, w której tworzenie zaangażowane zostały dzieci. Cała akcja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego projektu „Wsparcie na starcie”.

Do prac ogrodowych zaangażowani byli głównie ojcowie naszych przedszkolaków. Wspólne działania ekologiczne miały na celu wzrost świadomości ekologicznej u dzieci, zintegrowanie rodziny i społeczności przedszkolnej. Nowa roślinność będzie także przedmiotem obserwacji dzieci, miejscem praktycznego działania.

Zobacz zdjęcia w galerii

23.04.2012 - Moje drzewko rośnie razem ze mną

26.04.2012 - Wycieczka do Przelewic

26.04.2012 - Wycieczka do Przelewic
 Dnia 26.04.2012 r. odbyła się wycieczka przyrodnicza do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.

Zobacz zdjęcia w galerii

26.04.2012 - Wycieczka do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach

Obserwujemy przyrodę wokół nas

Obserwujemy przyrodę wokół nas
 Dzisiaj na zajęciach warsztatowych "W Krainie Przyrody" dzieci obserwowały dwie gąsienice.

Zobacz zdjęcia w galerii

Obserwujemy gąsienice

31.05.2012 - Wycieczka do Bogdańca - pieczenie chleba

31.05.2012 - Wycieczka do Bogdańca - pieczenie chleba
 W maju odbyła się trzecia zaplanowana wycieczka przyrodnicza, tym razem do Parku Krajobrazowego w Bogdańcu. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu "Wsparcie na starcie". Dzieci wzięły udział w zielonej lekcji przyrody w muzeum
w Bogdańcu oraz wzięły udział w tradycyjnym pieczeniu chleba.

Zobacz zdjęcia w galerii

31.05.2012 - Wycieczka przyrodnicza do Bogdańca

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...